مقالات

بررسی موتورهای تخت (Flat Engine)

نوع دیگری از پیکربندی سیلندرها، آرایش تخت یا بوکسوری آنهاست. بان بان در این مقاله سعی دارد به بررسی موتورهای تخت (Flat Engine) یا بوکسوری (Boxer Engine) بپردازد.

موتورهای تخت یا بوکسوری نوعی موتور احتراق داخلی است که پیستون‌ های آن در امتداد صفحه ی افق جابجا می‌شوند. سیلندرها در دو طرف میل لنگ قرار دارند و هریک از پیستون‌ ها توسط یک پین میل لنگ کنترل می‌شوند.

ایده ی مفهومی این موتور در سال ۱۸۹۶ توسط کارل بنز ارائه شد.

موتور تخت ارتفاع کمتری نسبت به سایر موتورها از جمله موتور خطی دارد، که باعث پایین آمدن مرکز ثقل خودرو و در نتیجه پایداری بهتر آن می‌شود.

Flat Engine
نمونه ای از موتورهای تخت (Flat Engine)

موتورهای تخت هوا خنک در « تترا ۱۱» و « تترا ۳۰ » توسط کمپانی سیتروئن و از سال ۱۹۲۳ تا به امروز در موتورسیکلت‌ های کمپانی بی ام و استفاده می‌شود. در خودروهایی مانند فولکس بیتل چهار سیلندر و پورشه ۹۱۱ شش سیلندر، از موتور تخت در عقب ماشین استفاده شده که باعث می‌شود عرض زیاد موتور هیچ‌ گونه مزاحمتی برای فرمان‌ دهی خودرو ایجاد نکند و همچنین با حذف گاردان، اتلاف انرژی نیز کمتر باشد.

موتورهای تخت (Flat Engine)

در تمام مدل‌های «سوبارو ایمپرزا»، «فورستر»، «لگاسی»، «اوت بک»، «باجا» و «svx» از موتور چهار یا شش سیلندر تخت استفاده شده‌ است.

این موتور به این دلیل بوکسوری نامیده می‌شود که هر جفت پیستون به جای این که به طور متناوب حرکت کند به طور همزمان به داخل و خارج حرکت می‌کند مانند بوکسورهایی که برای نشان‌دادن آمادگی خود قبل از مبارزه مشتهای خور را به هم می‌کوبند. در موتورهای بوکسوری، پیستون‌ های مقابل، دو به دو در یک مرحله قرار می‌گیرند؛ برای مثال اگر یک پیستون در مرحله ی تراکم قرار گرفته باشد، پیستون مقابل آن نیز در همان مرحله قرار دارد.

موتورهای بوکسوری ثابت کرده‌اند که موتورهای موفقی هم برای موتور سیکلت، هم برای خودرو و حتی برای هواپیماهای کوچک می‌باشند.

یکی از جدیدترین خودروهایی که از نوع Flat استفاده می کند، Toyota GT86 است. در شکل موتور بوکسوری آن را می بینید.

Toyota GT86
استفاده از موتور Flat بر روی Toyota GT86

یکی از مزایای موتور بوکسوری به موتور خورجینی این است که طراحی این موتور توازن بسیار بهتری را عرضه می‌کند. به این علت که اندازه حرکت هر پیستون بستگی به اندازه حرکت پیستون مقابل دارد. موتور بوکسوری یکی از سه نوع موتوری است که توازن حرکتی طبیعی دارند آن دو مدل دیگر مدل شش سیلندر خطی و ۱۲ سیلندر هستند. این سه مدل به نرمی و بدون هیچ گونه لرزشی در حالت چهارزمانه کار می‌کنند و نیاز به میل تعادل در میل لنگ برای برقراری توازن ندارند. در موتورهای باکسر (و به طور کلی موتورهای تخت) فیلتر هوا در بالای سوپاپ‌ ها قرار نمی‌گیرد و در نتیجه صدای تق تق سوپاپ ‌ها به گوش می ‌رسد و به همین دلیل موتورهای تخت، نسبت به سایر موتورها پر سر و صداتر هستند.

Toyota GT86
Toyota GT86

لازم به ذکر است که بان بان در مقالاتی دیگر، سایر انواع موتورها شامل موتورهای خطی، موتورهای شعاعی یا ستاره ای، موتورهای W شکل، موتورهای وی‌ شکل یا خورجینی و موتورهای دورانی یا وانکل را نیز معرفی کرده است.

فرزاد رستمی

" کارشناس ارشد مهندسی اتومکانیک و مدرس دانشگاه هستم و در زمینه انتشار مقالات مکانیک خودرو با سایت خودرو بان بان همکاری می کنم. "

- فرزاد رستمی


برچسب ها: موتور خودرو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید