مقالات

آشنایی با کلاس خودروها

علاوه بر تقسیم بندی خودرو ها بر اساس بدنه و شاسی، تقسیم بندی دیگری از خوروها بر اساس اندازه و کاربرد وجود دارد که اصطلاحاً به کلاس خودرو شهرت دارد. این مقاله این نوع طبقه بندی خودروها مورد بررسی قرار گرفته است.

کلاس‌ بندی خودروها بر اساس معیارها و پارامترهای مختلفی صورت می‌گیرد که بر اساس کاربردهای متفاوت از خودروها تعریف شده‌اند. اما این کلاس‌بندی‌ ها هیچگاه دقیق نبوده و قیاس‌ ها گاه نسبی و گاه در تناقض می‌ باشند. خودروها بر اساس استانداردها و تعاریف مختلفی طبقه‌ بندی می‌شوند که از سوی موسسات، آژانس‌ها و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی معتبر ارائه معرفی می‌شوند.

در مقاله ای دیگر تحت عنوان «انواع بدنه خودرو» به طبقه بندی انواع خودرو بر اساس ظاهر بدنه که به کلاس بدنه شهرت دارد پرداختیم، در این مقاله طبقه بندی اروپایی خودروها(Euro Car Segment) را با تصاویر نمونه خودروها در هر کلاس ارائه خواهیم کرد.

کلاس A - خودروهای مینی (mini cars)

خودروهایی با اندازه کوچک و کم مصرف که برای تردد در شهر طراحی شده اند. این خودروها موتورهای کم حجم با تعداد سیلندرهای کم دارند. این طبقه از خودروها را کلاس A یا A- Segment می نامند. MVM 110 نوعی خودرو مینی است.

 Fiat-500
فیات 500 – نمونه ای از یک خودرو کلاس A

کلاس B - خودروهای کوچک (small cars)

خودروهای کلاسB یا B- Segment، از خودروهای کلاس A بزگتر هستند و برای تردد درشهر طراحی شده‌اند، ولی قابلیت تردد در خارج شهر را نیز دارند. این خودروها در بیشتر موارد هاچ ‌بک هستند. به عنوان مثال تویوتا یاریس و پ‍‍ژو ۲۰۶ و پراید در این کلاس قرار دارند.

آلفارومئو میتو
آلفارومئو میتو - نمونه ای از یک خودرو کلاس B

کلاس C - خودروهای متوسط (medium cars)

خودروهای کلاسC یا C- Segment از نظر اندازه متوسط و مناسب برای مصرف خانوادگی هستند. حجم موتور این خودرها عموما بین ۱۴۰۰ تا ۲۲۰۰ سی‌سی است. دراین خودروها سعی شده تعادلی بین فضای داخل، اندازه خودرو، عملکرد، تجهیزات و قیمت رعایت شود و به همین دلیل پرفروش‌ترین خودروها در دنیا هستند. به عنوان نمونه مزدا ۳ و رنو مگان دراین کلاس جا می‌گیرند.

 آئودی A3
آئودی A3 – یک خودرو کلاس C

کلاس D - خودروهای بزرگ (medium cars)

خودروهای کلاس D یا D- Segment هم از نظر کاربرد خانوادگی طراحی شده اند، اما از نظر ابعاد بزرگتر و جادارتر از کلاس C هستند و معمو لا از موتورهای قوی تری بهره می برند. به عنوان نمونه پژو 405 و سیتروئن زانتیا در این کلاس جای می گیرند .

 تویوتا کمری XV50
تویوتا کمری XV50 – نمونه ای از خودروهای کلاس D

کلاس E - خودروهای اجرایی (executive)

خودروهای اجرایی یا کلاس E یا E-segmen از خودروهای کلاس D امکانات و تجهیزات بیشتری دارند. این دسته از خودروها هم نسبتا لوکس و گران قیمت هستند. به عنوان نمونه نیسان ماکسیما و کرایسلر 300 در این کلاس جای می گیرند.

خودروهای کلاس E دارای تجهیزات، امکانات رفاهی و امکانات ایمنی بهتر و بیشتری از خودروهای متوسط بوده و لذا دارای کیفیت بهتر و مناسب تری هستند. به غبارتی این خودروها با امکاناتی شبیه به خودروهای لوکس، عرضه می گردند ولی همیشه این امکانات چند پله پایین تر از خودروهای لوکس هستند .

 Volvo S80
Volvo S80 – نمونه ای از یک خودرو کلاس E

کلاس F - خودروهای لوکس (luxury)

خودروهای لوکس بزرگ نیز مانند خودروهای لوکس متوسط در کلاس E جای می‌گیرند. خودروهای لوکس بزرگ معمولا امکانات بیشتری نسبت به خودروهای لوکس متوسط دارند و از نظر ابعاد معمولا کمی بزگتر هستند. به عنوان نمونه مرسدس کلاسE، بی‌ام‌و سری ۵ و هیوندای آزرا در این کلاس قرار دارند. مجلل ترین، گران‌ترین و بزرگ‌ترین خودروهای سواری شخصی، کلاس F یا F-segmen را تشکیل می دهند. که معمولا درکنار آنها مدل طویل (Long wheel base) نیز عرضه می‌شوند. این خودروها معمولا از موتورهای قوی همراه با عملکرد بالا بهره می‌برند و به دلیل قیمت بالا تولید کمتری دارند. به عنوان نمونه مرسدس کلاس S، بی ‌ام ‌و سری ۷ و لکسوس LS در این کلاس جای دارند.

 Lexus LS
Lexus LS- نمونه ای از خودروهای کلاس F

کلاس J - خودروهای اسپورت شاسی بلند (sport utility cars)

خودروهای شاسی بلند در کلاس J قرار دارند. انواع خودروهای شاسی بلند(SUV ) کوچک(مانند سوزوکی جیمنی)، جمع و جور (مانند بی‌ ام ‌و X، سوزوکی گراند ویتارا و تویوتا RAV4)، متوسط (به عنوان نمونه مرسدس کلاس M، تویوتا پرادو، نیسان مورانو و کیا سورنتو) و بزرگ(به عنوان نمونه تویوتا لندکروزر) در کلاس J یا J-Segment قرار دارند. خودروهای این کلاس دارای تجهیزات، امکانات رفاهی و امکانات ایمنی بهتر و بیشتر از خودروهای متوسط هستند. این امکانات اکثرا اقتصادی بوده و دارای کیفیت مناسبی هستند. البته برخی از سازندگان به خاطر جلب نظر مشتریان و رقابت در بازار، امکانات رفاهی این خودروها را تا حد خودروهای کلاس F افزایش می دهند.

 مرسدس بنز ML
مرسدس بنز ML – یک نوع خودرو کلاس J

کلاس M - خودروهای چند منظوره (Multi purpose)

این خودروها عموما با نام خودروهای چند منظوره و مینی ون (MPV) نیز شناخته می شوند. خودروهای کلاس M یا M- Segment دارای بدنه بزرگتر از لحاظ طول و عرض نسبت خودروهای بزرگ یا کلاس D هستند. حجم موتور اکثر آنها بیش از 2000cc و کمتر از 4500cc است و طول آنها عموما نزدیک به 5000 میلی متر می رسد. خودروهای کلاس M عملکردی در حد کلاس متوسط ولی دارای مصرف سوخت بالاتر نسبت به کلاس متوسط هستند. کیا کارنیوال، مرسدس بنز کلاسB و کیا کارنز نمونه هایی از خودروهای کلاس M هستند.

 مرسدس بنز  R 350
مرسدس بنز R 350- نمونه ای از خودروهای کلاس M

کلاس S - خودروهای اسپورت (Sports cars)

خودروهای کلاس S یا S- Segment در معنای خاص به خودروهایی گفته می شوند که معمولا دو در و به فرم کوپه هستند. به عنوان نمونه فراری 488، مرسدس بنز کلاس SL، پژو RCZ و آئودی TT در طبقه بندی خودروهای اسپورت هستند.

موسی لطفی

"کارشناس ارشد اقتصاد و مدرس دانشگاه هستم و مدیریت سایت خرید، فروش و بررسی خودرو بان بان را بر عهده دارم."

- موسی لطفی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید